ŠKOLA DVŮR ŽELICHOV


 Škola Dvůr Želichov

          
   
Motto:“ Svět je dobrý, krásný a já mu rozumím“

"Dvůr Želichov je krásné místo na kterém se , krom péče o zvířata a půdu, realizuje i domácí vzdělávání. Proto jsme část statku předělali na školní třídu a toto zázemí rádi poskytneme i dalším dětem, rodinám či menším zájmovým skupinám. Zájemci o přírodní vyžití se mohou připojit k našemu aktuálnímu programu nebo využít prostory statku a přilehlého okolí (lesy,louky,pole,rybníky,tůně) k uskutečnění vlastních studijních a odpočinkových plánů.
Ve dvoře Želichov si lze zakoupit domácí biosuroviny-maso, vejce,mléčné výrobky, bylinky a jiné drobnosti."

Co a kdy s námi ve Dvoře Želichov můžete prožít


leden
Slavnost Tří králů. Rodí se jehňata. Zpracování husího peří. Prosekávají se ledy, aby mohly krávy pít. Uklízí se dvorek-pálí dřevo a kůry. Zahřívají  se na peci  slabá mláďata. Denně se dokrmují všechna zvířata. Objevují se myši-příprava pastiček a jejich odchyt. Uklízí a hrabe se sníh.

únor
Zabijačka. Masopust. Hromnice. Vyrábíme domácí svíčky. Vykonáváme „pouť“ na naše vzácné místo. Husy se páří a snáší vejce-jejich sběr. Obstarávání dříví v lese, jeho sekání a topení v krbu.  Děláme si Maťejskou pouť (atrakce). První kytičky a houby. Užíváme si „sluneční lázně“ za sklem.

březen
Velikonice. Otvírání skal. Líto na pole. Vynášení Mořeny. Pumpování vody pumpou. Koupání v tůňkách. Odvodňování cest.  Rýpání zahrady. Rodí se koťata,líhnou housata. Sběr podbělu. Sběr kamenů na poli. Kontrola včel. Užíváme si  za oknem první jarní „sluneční lázně“ a otužujeme se ve zbytcích sněhu.

duben
Mlýnky,koupání v potoce, vodní stavby. Setba na zahrádce. Stavíme u pole hromady pro hmyz. Pozorování života u rybníka.

květen
Otvírání studánek. Letnice-pleteme pampeliškové věnečky..Medová slavnost. Pampelišková lízátka. V lese si hrajeme na lovce. Trénujeme psy.

červen
Slavnost sv. Jana. Sekání luk a sušení sena. Zachraňování srnčátek a jiných mláďat. Vaříme venku na ohni. Plujeme na rybníce a trénujeme námořnické dovednosti. Jezdíme s traktorem a mulčujeme. Sběr máty a meduňky. Plejeme v poli plevel-štovík. Sběr jahod a třešní- výroba mléčných koktejlů.

červenec
 Mlsáme na poli lusky. Rodí se koťata .Sběr devatera bylinek a jejich sušení na čajové léčivé směsi.. Spíme venku pod širákem. Plejeme pole.

srpen
Chytají ryby. Vyrábějí se vory a pořádají pirátské vodní přepadení. Sběr hub. Hledání čtyřlístků. Večer posloucháme žabí konzerty. Suší kopřivy na zimu. Na poli probíhají žně. Krmíme včely a rozpouštíme cukr. Sbíráme v lese žaludy, kaštany. Těšíme se z bouřek, pálíme hromničky. Vyrábíme odvary a masti z bylin.

září
Michaelská slavnost, sv. Václav-rytířský výlet na Blaník. Sběr šípků. Dozrávání arnií, ostružin a hrušek. Vaření marmelád. Moštování. Svážení balíků slámy a skákání po nich. Vlaštovky se houfují. Končím žně – přesypáváme obilí do sýpek a počítáme berušky v obilí. Začínáme topit a připravovat dříví na zimu,skládáme polena do hranic. Mletí obilí.

říjen
Radujeme se z úrody. Opravují se přístřešky pro zvířata,připravují na zimu. Sbírají se,suší a vylupují vlašské ořechy. Vyrábíme ze skořápek svíčky-lodičky na jarmark.  Ve Lhotě trháme jablka a vozíme je do sklepa. Chodíme do lesa na houby. Doma je zpracováváme. Děti  zakreslují plánky cest pro jiné návštěvníky houbaře. Mléčným kravám dochází na pastvině tráva. Chodíme ji sekat podél mezí a k políčku. Stavíme jim nové oplůtky a naháníme je,když z nich utečou. Vykopáváme na poli brambory. Po jejich uklizení děti valí oči,kolik jsme toho dokázali vypěstovat a  mají upřímnou radost,jsou na sebe hrdí. Vyprávíme si o celém zemědělském roce-jak jsem na jaře začínali a že je před námi zima, kdy je budeme moci jíst. Chodíme denně na pole pro krmnou řepu kravám.  Krájíme ji a myjeme a sypeme kravám do koryta.  Děti ji tahají jako v pohádce O řepě. Srpem osekávají nať. Paseme husy, vyprávíme pohádky a hrajeme na píšťalky. V lese jsou hony. Chodíme s tragačem na chrustíky. Loupání a sušení ořechů.

listopad
Sv. Martin.  Porážka husí. Hrabeme listí a pálíme ho na ohni. Chodíme na ryby., zakrmujeme je na zimu. Dojíme krávy, zkoušíme vyrábět různé mléčné produkty.  Vykopáváme mrkev z pole, uskladňujeme ve sklepě. Připravujeme věci na vánoční jarmark.. Dělí se o  úrodu s dětmi ve školce, nosí jim v košíčkách každý týden jablka,oříšky,mrkve. Sušíme jablka a moštujeme. Balíme, zdobíme a nadpisuje marmelády, tvarohy..Pouštíme draky. Chodíme se stmíváním na hřbitov zapalovat svíčku. Zahajujeme podzimní čtení u krbu.

prosinec
Sv. Mikuláš. Prožívání adventu-adventní spirála. Stavíme Betlém. Vyhlížíme vánoční stromeček Připravuje dary..Zdobíme adventní věnec-reflexe celého roku Poráží se jehňata na Vánoce. Děti  pomáhají a vnímají,jak produkty rozvážíme a lidé z nich mají radost.   Rozsvěcujeme světla,chodíme s nimi po ztemnělém domě, zpíváme tiché koledy.


Žádné komentáře:

Okomentovat